Değerli besteci, yorumcu Sayın Alaeddin Yavaşca,

Ülkemiz san’at camiamızda mükemmel yorumcu ve besteci yönüyle sevilen ve meşhur olan Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca Hoca’yı kendisine özgü web sitesinde görmek bana müziğimiz adına gurur verdi.

Kendisi ulusal müziğimizin değerlerini, madde karşılığında satmadan zirveye ulaşabilmiş tek yorumcu olma özelliğini hala yüreğinde taşımaktadır.

Değerli hocalardan aldığı bilgilere kendi araştırmalarını ve deneyim sonuçlarını ekleyerek nazariyat dağarcığını zenginleştirmeyi bilmiş nadir hoca’larımızdandır. Bu bilgilerin kendisinde kalmasını istemeyip cömertçe, aktarmayı görev bilmiş ve repertuarındaki bütün eserleri kendi uslüp ve yorum özelliklerini tekrar tekrar okumak suretiyle sergilemiştir.

Birlikte çalıştığımız kurullarda, bilgi ve kompozisyon deneyimlerini yakından izlemiş bir meslektaş olarak söylemem gerektiğinde;
“Bugün Ulusal Müziğimizin nazariyatı, makam ve usül bilgilerini en üst seviyede bilen, Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca hocadır” derim..

Büyük formlardan küçük şarkı formlarına, küçük usüller dahil büyük usüllerin tümüyle eser verebilecek gücü kendisinde bulabilen önemli bir bestecidir. Bir çok beste formları vardır ki, her besteci o formlarda eser besteleme cesaretini kendilerinde bulamazlar. Alaeddin Yavaşca Hoca’nın beste örneklerinin tamamı, didaktik değer taşımaktadır. Hem sevilen, hem de örnek olabilecek eser verebilmek çok zordur. Hoca bu zorluğu aşabilmiş bir bestecidir.

Bir besteci ve yorumcunun zengin repertuara sahip olması gerekir. Hoca’nın arşivi zengin sıfatının tam karşılığıdır.
Zorla veya hatır için bestelediği şiirler her bestecide olduğu gibi hoca’da da vardır. Öteki eserlerinin tümü , tam bir kompozisyon ve söz olarak kaliteli şiir değeri taşır.

Klasikleşmiş şarkılarının sayısı az değildir. 1950 yılında sevdiğimiz bir “nerde o günler nerde” şarkısını bugün de zevkle dinlemiyor muyuz?

Her konuda sabırlı ve hoşgörülü olan hoca’ya, muhterem eşi Ayten hanımla birlikte sağlıklı uzun ömürler temenni ediyorum.

Erol SAYAN