Naçiz kalemimden
Prof. Dr. ALAEDDİN YAVAŞCA

Kendilerini 1950’lerden günümüze, büyük bir saygı, sevgi ve gıpta ile tanıdığım, her ne kadar öğrencisi olamadı isem de, her yönleri ile örnek almaya çalıştım üstadımı.

Nedir o yaratıcı gücü;
Çeşitli makamlarda, Klasik takımlardan değişik formda Eserlere..
Musikimizle ilgili kitaplar, ufkumuzu açan bilgiler, pek çok esere yaptıkları aranağmeler.

Kendilerine hocam diye hitab ettikleri, rahmetli üstad bestekarlarımız; Zeki Arif ATAERGİN ve Sadettin KAYNAK’ın eserlerini notaya alarak, pek çok eserin gün ışığına çıkmasını sağlamış olan hocamız, yine binlerce gencimize rehberlik yaparak kendilerini musikimize kazandırmıştır.

Efendim, değerli hocamızın tevazuu, hoş görülüğü ve nazikliği hiç tartışılmaz. 1963’de İstanbul’dan Bursa’ya dönüşümden 2008 - günümüze çeşitli vesile1erle, özellikle konser çalışma adabı ve repertuar seçimi ile program akışı konularında bizlere hep ışık saçtılar. Buradan bir başka, ancak çok önemli bir konuya gelmek istiyorum.

Sevgili hocamız yukarıda belirttiğim gibi, mütevazidir, hoş görülüdür ancak, konu müziğimize geldiğinde her şey bir tarafa, nazikçe kuralları uygular. Örnek mi!  İşte bir kaçı:

* Pek çok sanatçımız! parayı görünce kariyerini, mazisini, şahsiyetini örf ve adetini bir tarafa bırakıp, uyar ortama.

Hiçbir müzik özelliği dahi yokken oluverir as solist.

* Sahneye çıkması için, Uzun yıllar hem de ne paralar, ne vaadler yapıldı hocaya. Ama hocayı kandıramadılar.

* Pek çok sanatçımız, hatta Hoca sıfatını almış bay ve bayan Üstadımız;

Vatandaş - halk böyle istiyor gibi bahanelerle, repertuarlarını günlük, ne olduğu belli olmayan, tamamen eğlenceye dönük olarak hazırlarken, bendeniz de ve bizim anlayışımızdaki topluluk-dernek koroları her zaman siz ve sizin anlayışınızda yolumuza devam edeceğiz sevgili hocam.
 
Size, her zaman yanınızda olan Muhterem Eşiniz Ayten YAVAŞCA Hanımefendi ile, Musikimize gerçek anlamda hizmet veren Müzik ustalarımıza;
Sevgi, saygı, sağlık, mutluluk ve sağlıklı daha nice uzun ömür dileklerimle,
Sevgili dinleyicilerimize sonsuz teşekkürler.

Kardeşiniz ERDİNÇ ÇELİKKOL