1950'li yıllarda … Erzurum gibi uzak bir beldede gündüz nisbeten daha net dinlenen uzun dalga Ankara radyosu, geceleri ise orta dalga Istanbul radyosuydu.. Ailemin Türk Müziği’ne olan merakı ve daha şarkı başlar başlamaz bu Sabite Tur, bu Perihan Altındağ gibi anında tanıdıkları sanatçılar benim çocuk yaşlarda dikkatimi çeker kulaklarım o güzel seslerin seslendirdiği musiki ile dolardı. Anne ve babamın en beğendiği sanatçılar ise Perihan Altındağ ve Alaeddin Yavaşca idi.

Evimize giren gazetelerden ve “Radyo Mecmuası”ndan o erişilmez sanatçılarla ilgili öyküleri okur, büyük bir hayranlıkla radyoda seslendirdikleri eserleri dinlerdik.


Çocuk yaşlarda o muhteşem müziğin ezgisiydi aklımda kalan... Daha sonra ailemle birlikte Istanbul’a yerleştiğimizde artık delikanlı çağına gelmiş, güftenin müzikle olan ahengini ve derin anlamını keşfetmeye başlamıştım…

İşte o çağımda ; “ümitsiz bir aşka” düştüğümü hissettiğimde bu eseri dinlerken hüzünlenmiş.. ..Kimi gün “ne günah etse açılmaz iki gönül arası” şarkısını mırıldanır olmuştum… hayatımın bir döneminde şarkım ise “kız, sen ne güzelsin-ben dahil-“ sana gençler tapacaklar” …olmuştu.

Ben az mı “ şen gözlerinle yüzüme bir baktın” ya da “ sarı mimozamsın sen benim” dedim.

Gönül fırtınalarının estiği o iklimde; elimden tutan, gönlümü saran bu şarkılarda tanıdım sevgili Alaeddin Yavaşca’yı.

Eşim zaman zaman “ ne bildim kıymetin , ne bildin kıymetim “ şarkısını diline doluyorsa da… en sevdiğim şarkı; yine de “ geçmesin günümüz sevgilim yasla” oldu  ve olmaya devam ediyor.

Bu satırları yazarken bile ; “ sevgi deli gönülden gönüle akıştır” diyorum, bir yandan da “ senden uzak günlerim zindan oluyor”a zihnimde yer açıyorum.

Hayatımın hemen her döneminde gönül telimi titreten, yaşamımın her anını anlamlandıran, haz veren, duygulandıran büyük sanatçı Prof.  Dr. Alaeddin Yavaşca’yı bundan birkaç yıl önce daha yakından tanıma onuruna eriştim.

O musiki nedir, sanat nedir, sanatçı kimdir diyenler ve ülkenin değerlerini bilip sahip çıkanlar için ülkemizin yaşayan en önemli ..bilge erdemli, alçak gönüllü; duyan ve duyuran duygu adamıdır… “ gözlerini gördüğüm an ne denli sıcak, ne denli yüce olduğuna inandığım insandır.

Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’ya daha nice sağlıklı uzun yıllar diliyorum.

Hayranlık, derin sevgi ve saygılarımla…

Cengiz SOLAKOĞLU