Türk Sanat Musikisi’nin büyük bestekar ve icracısı olan hocamız Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca’yı anlatmanın çok zor olduğunu kendisi için yazdığım dörtlükte belirtmiştim.

Eğitimim dahil yaşamım boyunca karşılaştığım ve feyz aldığım pek çok değerli insanların da üstünde bir bilge olan hocamız iyi kalpli, hoşgörülü, mümtaz bir değerdir. Osmanlı dönemini, Cumhuriyet dönemini ve yaşanan günleri çok güzel değerlendiren, mukayese eden, örnekleyen bir tarihçi’dir de aynı zamanda.

Hocamızın lutfedip de şarkı icra ettiği zamanlar sonsuz bir tat ve haz alırız ki icrasını takdir etmek tabi ki bana düşmez. Bir anlatıma girdiği zaman karşısındakilerin, hiç susmasını istemediği, heyecanla izlediği hocamız, aynı zamanda espriyi sever ve güzel bir şekilde de cevap verir.

Bir gün ofisimde kendisiyle telefon görüşmesi yaparken bana “Baha, seni ben gönlüme koydum” dedi. O an hayatımın ender güzel anlarından biriydi. Sevincimi yüzümden anlayan asistanım sebebini öğrenince bana “siz bu olaya bir dörtlük yazarsınız” dedi. Ve kalemimi masamdaki kağıttan kaldırmadan şu dörtlüğü yazdım:

Tarif etmek mümkün mü, koskocaman bir devi?
Şakıyan bülbüllerin dilinde nağmeleri
Beklemediğim anda, bugün bana lutfetti
Onca insan sırada gönlüne koydu beni…


Değer verip şiirlerimden beste yaparak beni onurlandırdığı için kendisine teşekkürlerimi sunarım. Her birlikte olduğumuzda mutlu anlar yaşadığım hocama ve eşi Ayten hanıma uzun, sağlıklı ve güzel yıllar diliyorum.

21/02/2008
Makine Yüksek Müh.
Baha KOÇAK