Doktor Alaeddin Yavaşca’dan şarkılar…. bu anons içime o kadar işlemiştir ki. Çoçukluğumdan aklımda kalan önemli bir anımsamadır diyebilirim bu anons.

O zamanlar tek iletişim aracı radyo ve bu anonsu duyduğum zaman hem çok mutlu oluyorum, hem de dikkatle dinlemeye koyuluyorum. Alaeddin hocanın billur gibi sesi ve besteleri bende öylesine yer etmiş ki : Büyüyünce ne olacaksın? sorusuna benden yanıt : Şarkıcı doktor olacağım.

Yıllar geçip tıp mesleğiyle tanışıp birde musiki ile uğraşmaya başlayınca çocukluğumun idolü Alaeddin Yavaşca’nın beni ne ölçüde etkilediğini ve yaşamıma yön verdiğini fark ettim.

1990’lı yıllarda İstanbul Tıp Fakültesi konferans salonunda “Özürlüler ve Sakatlar Derneği” yararına verdiğim bir konsere hocamı da davet ettim. Bu, hocayla gerçek anlamda ilk tanışmamızdı. Böyle bir usta ve üstelik benim için idol olan birinin karşısında heyecanım ikiye katlanmıştı. Konser sonrası beğenilerini  ifade ettiklerinde çok mutlu olmuştum.

Profesör Doktor Alaeddin Yavaşca hocamla sonraları çok yakın bir dostluk oluştu aramızda ve bir süre önce de branşıma ait bir rahatsızlığının giderilmesine vesile olmanın mutluluğunu ve gururunu da yaşadım.

Musiki dünyasının ve tıp dünyasının saygın, müstesna insanı Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca hocama ve ailesine daha uzun ve sağlıklı yıllar diler, saygılar sunarım.

Prof. Dr. Ali Rıza KURAL