TSM gönüllerden uzaklaşıyor.

Türk Sanat Müziği gönüllerden uzaklaşıyor.

Türk Sanat Müziği (TSM) Sanatçısı ünlü bestekar Alaeddin Yavaşca, Türk musikisinin, televizyonlarda saat 24:00’den önce yayınlanması gerektiğini belirterek, “Kulaktan uzak olan müzik, gönülden de uzak olur” dedi.

Çorum Belediyesi’nce düzenlenen “Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca ve Avni Anıl Bizlerle” konseri için kente gelen Yavaşca, Türk müziğinin genç nesillere sevdirilebilmesi için televizyon kanallarına önemli görevler düştüğünü söyledi.

Üstün sanat değeri olan Türk musikisi eserlerinin, zamanla unutulmaya terk edildiğini ifade eden Yavaşca, şöyle konuştu: “Bu müzikler programlardan da çıkarılmıştır. Bu yanlış gelişme, müziğimizi olumsuz yönde etkilemiştir. Özellikle televizyon kanalları Türk musikisinin değerli eserlerini, herkesin ailece ekran başında olduğu saat 24:00’den önce sıkça yayınlamalıdır. Kulaktan uzak olan müzik, gönülden de uzak olur.” Bestekarlar Avni Anıl ve Alaeddin Yavaşca, konserden sonra Gazi Caddesi’ndeki bir kuruyemiş dükkanına girerek, meşhur Çorum leblebisi satın aldılar. Avni Anıl, “Fahri hemşehrisi olduğum Çorum’da, leblebinin merkezinde, Türkiye’nin hayran olduğu leblebiden almak istedim. Çorum leblebisinin tadı bir başka” dedi.