Altunizade'de 'Mutluluk' konseri

Türk Tedavi Musikisi Uygulama ve Araştırma Grubu `nun Kutlu Doğum Ay`ı münasebetiyle Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca'nın Acem Ayin-i Şerifi'ni icra edeceği, Uygulamalı Müzikle Tedavi Konseri bu akşam Altunizade Kültür Merkezi'nde gerçekleştiriliyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Adnan Çoban `ın vereceği konser 20.00`de başlayacak. Müzikle Tedavi barkovizyon gösterisiyle başlayacak olan konserde, Rast Naat -ı Şerif `Ya Hazreti Mevlana `, Acem Ayin-i Şerif `Dinle neyden kim hikayet etmede/Ayrılıklardan şikayet etmede` adlı eserler musıki severlere sunulacak.

Solistler: Dr. Adnan Çoban, Münip Utandı ve Adnan Mungan. Konserin ikinci bölümünde Orta Asya Türküsü   `İ Tugan Til `, Orta Asya Şarkısı `Jıldızım`, İdil -Ural Türkleri Şarkısı `Samavır kuydum kaynarga`, Orta Asya Türküsü `Sandugaçnın balaları`, Kazak Türkleri Şarkısı `Ceneşe`, Açıtıp kımız savasın Orta Asya Türküsü (enstrümantal), Orta Asya Türküsü `Akkalfak`, Türkistan Şarkısı `Bu bahçede kimler var`, Tanburi Cemil Bey `in `Nikriz Longa`sı takip edilebilecek. Psikiyatri Uzmanı ve TRT sanatçısı Dr. Adnan Çoban , Timaş Yayınları arasında çıkan `Cana Şifa Nağmeler`müzikle tedavi konulu kitap ve CD `sinde müzikterapiye çağdaş tıbbın verileriyle yaklaşıyor. Eserde yer alan parçalar, müzikle tedavide kullanılan makamlardan ve sazlardan örnekler sunuyor.

Müzikterapi, kapsayıcı tedavi anlayışının geçerli olmasıyla Tıp dünyasının gündeminde başköşeye oturan bir tedavi yöntemi ve bugün, gelişmiş haliyle Avrupa ve ABD `de birçok sağlık merkezinde uygulanıyor.

2006-04-29 - Milli Gazete