Kilis 7 Aralık Üniversitesi

 

KİLİS 7 Aralık Üniversitesi Üniversite Senatosu’nun aldığı kararla 2010 yılını “Prof. Dr. Alâeddin Yavaşca yılı” olarak ilan etti.

 

 

 

 

 

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ
Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü

 

BASIN DUYURUSU

 

Haber Tarihi : 2 NİSAN 2010
Haber Sayısı : 31
Haber Konusu : KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ’NDEN PROF. DR. ALAEDDİN YAVAŞÇA’YA ANLAMLI JEST

 

Kilis’imizin yetiştirdiği büyük bestekar, müzik üstadı, devlet sanatçısı Sayın Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA için Üniversitemiz Senatosu’nun 24/02/2010 tarih ve 02 nolu toplantısında aldığı kararla Üniversite’miz tarafından, 2010 yılı “Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA Yılı” olarak kabul edilmiştir. Bu çerçevede değerli hocamızla ilgili her türlü bilimsel ve sosyal faaliyetin gerçekleştirilmesi hedeflenmektedir.

 

Etkinlikleri planlamak ve organize etmek üzere, Kilis 7 Aralık Üniversitesi öğretim üyelerinden Yrd. Doç. Dr. İbrahim Halil EKŞİ başkanlığında bir komisyon kurulmuştur. Söz konusu komisyonda Üniversitemiz öğretim elemanları kadar, Kilis’in bürokrat ve sivil toplum örgütlerinden de temsilciler bulunmaktadır. Konu ile ilgili bir açıklama yapan komisyon başkanı Yrd. Doç. Dr. İbrahim Halil EKŞİ, Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA’nın Kilis’in yetiştirdiği önemli ve ender şahsiyetlerden biri olduğuna dikkat çekerek, Kilis 7 Aralık Üniversitesi Senatosunun toplanarak, 2010 yılının Alaeddin YAVAŞÇA yılı olması konusunda karar aldığını ve yıl içerisinde konu ile ilgili kültürel ve sanatsal etkinliklerin yapılacağını ifade etti.

 

Öte yandan, komisyon üyesi, Kilis Kültür Derneği Başkanı ve Zeytin Dalı Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Muhlis SALİHOĞLU da; “Türk müziğinin duayeni, ünlü ses sanatçısı ve besteci, değerli devlet sanatçısı hemşerimiz Sayın Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA için, Kilis 7 Aralık Üniversitesi’nin 2010 yılını Alaeddin YAVAŞÇA Yılı olarak kabul etmesini, gönül coşkusuyla alkışlıyoruz. Her fırsatta Kilisliliğini ön plana çıkararak Kilis’e sevgi ve vefa duygularını dile getiren değerli sanatçı Sayın Prof. Dr. Alaeddin YAVAŞÇA’ya sunulan bu gurur ve onuru tüm Kilisliler adına paylaşmaktan mutluluk duyuyorum” değerlendirmesinde bulundu.